Menu

Wypieki i Ciasta

Najlepsze Wypieki i Ciasta. Od czasu do czasu jakaś kawa ;)

Sekrety udanego biszkoptu

agatamentik

Czy słyszeliście kiedyś o rzucaniu biszkoptem? Choć może to brzmieć niedorzecznie i śmiesznie zarazem, to tak naprawdę jest wcale nierzadką praktyką. Rzucanie biszkoptem uwzględnione zostało w wielu przepisach. Oczywiście mowa tu o biszkopcie już upieczonym, a i samo rzucanie musi odbywać się w odpowiedni sposób. Otóż, tuż po upieczeniu biszkoptu, należy wyciągnąć go z piekarnika i upuścić na podłogę z wysokości ok. 60 cm. Czemu ma służyć taka praktyka? Co ciekawe, choć receptury na ciasta biszkoptowe zakładają, że należy upuścić wypiek na podłogę, to rzadko kiedy podają dlaczego należy to robić. Istnieje jednak kilka źródeł, które wyjaśniają zasadność takiego postępowania.

biszkopt

Rzucenie biszkoptu bezpośrednio po upieczeniu, jeszcze zanim wyciągnięty zostanie z tortownicy, ma za zadanie uzyskanie równego wypieku, a także zapobieżenie jego opadnięciu. W ten sposób odprowadzona zostaje para wodna, która uwięziona została w środku. Gdybyśmy pominęli tę czynność mogłoby dojść do jej skroplenia w środku pęcherzyków powietrza znajdujących się w naszym wypieku.

 

Choć rzucanie biszkoptem może na początku trochę przerażać, w rzeczywistości nie ma się czego bać. Moja praktyka pokazała bowiem, że jest to metoda w 100 % pewna, a rzucany biszkopt zawsze smakuje wyjątkowo i nigdy nie opada.

© Wypieki i Ciasta
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci