Menu

Wypieki i Ciasta

Najlepsze Wypieki i Ciasta. Od czasu do czasu jakaś kawa ;)

Wykwintny przepis na tartę z suszonymi pomidorami na cieście filo

agatamentik

Tarta przywędrowała do Polski z Francji, gdzie jest niemal narodowym ciastem. Spożywać go można z nieograniczoną liczbą dodatków. Jedną z opcji jest tarta z suszonymi pomidorami, w towarzystwie świeżego szpinaku oraz sera feta.

Wyróżnić możemy zwykłą tarę oraz quiche. To ostatnie występuje jedynie w słonej, wytrawnej odmianie. Jego nadzienie należy zalać masą jajeczną. Tarta z suszonymi pomidorami przygotowywana jest jednak według klasycznego przepisu, z wykorzystaniem ciasta filo. To cienkie, greckie ciasto, używane do różnego rodzaju wypieków. Występuje w delikatnych płatach, zawiera w sobie duże ilości oliwy.Quiche

Aby stworzyć smaczny farsz, najpierw należy usmażyć na patelni szpinak, w celu zmniejszenia jego objętości.  Tak przysmażony szpinak mieszamy z pokrojonymi wcześniej suszonymi pomidorami oraz doprawiamy solą i pieprzem.  Do nadzienia dodajemy również oliwki (czarne lub zielone), ser feta (ewentualnie tofu) oraz orzeszki piniowe i jajka.

Ciasto filo to wyjątkowe ciasto. Należy je układać na blasze warstwami, każdą kolejną dokładnie smarując oliwą. Na przedostatniej warstwie ułożyć już można nadzienie z suszonych pomidorów i reszty składników. Zgodnie z przepisem, powinno się okryć je ostatnim płatem ciasta filo.

Tak przygotowane ciasto piecze się około pół godziny. Podawać można je z różnego rodzaju dodatkami, jak np. surówki, z marchewki lub z pora oraz podlać ulubionym, gęstym sosem. Wszystko zależy od naszych upodobań. Tarta jest więc idealnym ciastem dla indywidualistów, którego przepis można niemal dowolnie modyfikować i cały czas odkrywać nowe możliwości.

© Wypieki i Ciasta
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci