Menu

Wypieki i Ciasta

Najlepsze Wypieki i Ciasta. Od czasu do czasu jakaś kawa ;)

Wyjątkowy przepis na owocową tartę

agatamentik

Tarta to francuski rodzaj ciasta, przygotowywany zazwyczaj na kruchym spodzie. Może być wytrawna lub słodka. Pieczona jest głównie w okrągłej, specjalnej formie do tart. W sezonie letnim popularne są zazwyczaj te z dodatkiem owoców, które dostać możemy na straganach.

Choć większość tart pieczona jest na kruchym spodzie, istnieją również przepisy na jej odmiany na cieście drożdżowym , francuskim lub filo. Składniki, które wykorzystujemy przy pieczeniu  zależą tylko od nas. Tarty świetnie prezentują się na stołach, z dodatkowymi, lekkimi sosami lub w towarzystwie wina. Uświetnić mogą każde małe lub duże przyjęcie.

tartaowocowa

Na początek, zgodnie z każdym przepisem na tartę, przygotować należy spód, który będzie odpowiedni dla słodkiego nadzienia. Na początku przesiewamy mąkę, dodajemy do niej cukier puder oraz margarynę lub pokrojone masło i całość miksujemy na wysokich obrotach, aż powstanie krucha masa. Do mojej tarty została użyta klasyczna margaryna Rama, kupiona w pobliskim markecie. Na koniec dodajemy jajko i ekstrakt waniliowy (lub taki, który lubimy najbardziej, u mnie ten) i dalej miksujemy. Z tak przygotowanego ciasta formujemy kulę, otaczamy ją folią aluminiową i odstawiamy do lodówki.

Po pół godziny ciasto można rozwałkować i wyłożyć na formę, po czym znów odstawić je do lodówki. Przy pieczeniu należy pamiętać, aby dodatkowo podziurkować widelcem i obciążyć spód, żeby pozostał on kształtny. Ciasto pieczemy 15 minut, po czym dokładamy jeszcze 10 minut bez obciążenia.

Gdy ciasto już wystygnie należy zalać je przygotowanym waniliowym lub śmietankowym budyniem i poukładać na nim owoce. Wybieramy te, które lubimy najbardziej, najlepiej kiedy będą one sezonowe. Tak przygotowany wierzch zalać można dodatkowo owocową galaretką (dowolny smak) i odczekać aż ostygnie.

© Wypieki i Ciasta
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci